World Cup  World Cup television scheduleWorld Cup bannerWorld Cup buttons

Round of 16

Quarterfinals

Semifinals

Championship, third place

2001 FIFA World Youth Championship

(in Argentina - Final)

Standings by Group
(all times Eastern)

Group A (Argentina, Finland, Egypt, Jamaica)
Group B (Brazil, Germany, Iraq, Canada)
Group C (United States, China, Chile, Ukraine)
Group D (Angola, Czech Republic, Japan, Australia)
Group E (Ecuador, Ethiopia, Netherlands, Costa Rica)
Group F (Ghana, Paraguay, Iran, France)


GROUP A (in Buenos Aires)

Nation W L T Pts GF GA
Argentina 3 0 0 9 14 2
Egypt 1 1 1 4 3 8
Finland 1 2 0 3 2 4
Jamaica 0 2 1 1 1 6

Schedule

Sunday, June 17
Argentina 2, Finland 0
Egypt 0, Jamaica 0

Wednesday, June 20
Finland 1, Jamaica 0
Argentina 7, Egypt 1

Saturday, June 23
Argentina 5, Jamaica 1
Egypt 2, Finland 1


GROUP B (in Cordoba)

Nation W L T Pts GF GA
Brazil 3 0 0 9 10 1
Germany 2 1 0 6 7 3
Iraq 1 2 0 3 5 9
Canada 0 3 0 0 0 9

Schedule

Sunday, June 17
Brazil 2, Germany 0
Iraq 3, Canada 0

Wednesday, June 20
Germany 4, Canada 0
Brazil 6, Iraq 1

Saturday, June 23
Brazil 2, Canada 0
Germany 3, Iraq 1


GROUP C (in Mendoza)

Nation W L T Pts GF GA
Ukraine 1 0 2 5 5 3
United States 1 1 1 4 5 3
China 1 1 1 4 1 1
Chile 1 2 0 3 4 8

Schedule

Sunday, June 17
China 1, United States 0
Ukraine 4, Chile 2

Wednesday, June 20
Ukraine 0, China 0
United States 4, Chile 1

Saturday, June 23
United States 1, Ukraine 1
Chile 1, China 0


GROUP D (in Rosario)

Nation W L T Pts GF GA
Angola 1 0 2 5 3 2
Czech Republic 1 1 1 4 3 3
Australia 1 1 1 4 3 4
Japan 1 2 0 3 4 4

Schedule

Monday, June 18
Angola 0, Czech Republic 0
Australia 2, Japan 0

Thursday, June 21
Czech Republic 3, Australia 0
Angola 2, Japan 1

Sunday, June 24
Angola 1, Australia 1
Japan 3, Czech Republic 0


GROUP E (in Salta)

Nation W L T Pts GF GA
Costa Rica 3 0 0 9 7 2
Ecuador 1 1 1 4 3 3
Netherlands 1 1 1 4 5 6
Ethiopia 0 3 0 0 4 8

Schedule

Monday, June 18
Ecuador 2, Ethiopia 1
Costa Rica 3, Netherlands 1

Thursday, June 21
Costa Rica 3, Ethiopia 1
Netherlands 1, Ecuador 1

Sunday, June 24
Costa Rica 1, Ecuador 0
Netherlands 2, Ethiopia 0


GROUP F (in Mar Del Plata)

Nation W L T Pts GF GA
Ghana 2 0 1 7 3 1
France 1 0 2 5 7 2
Paraguay 1 1 1 4 5 4
Iran 0 3 0 0 0 8

Schedule

Monday, June 18
Ghana 2, Paraguay 1
France 5, Iran 0

Thursday, June 21
France 2, Paraguay 2
Ghana 1, Iran 0

Sunday, June 24
France 0, Ghana 0
Paraguay 2, Iran 0


Round of 16

Wednesday, June 27
(1) Buenos Aires: Egypt 2, United States 0
(2) Cordoba: France 3, Germany 2
(3) Buenos Aires: Argentina 2, China 1
(4) Cordoba: Brazil 4, Australia 0

Thursday, June 28
(5) Mendoza: Paraguay 2, Ukraine 1
(6) Salta: Czech Republic 2, Costa Rica 1
(7) Rosario: Netherlands 2, Angola 0
(8) Mar Del Plata: Ghana 1, Ecuador 0


Quarterfinals

Sunday, July 1
(9) Buenos Aires: Argentina 3, France 1
(10) Mendoza: Paraguay 1, Czech Rebublic 0
(11) Cordoba: Ghana 2, Brazil 1 (OT)
(12) Rosario: Egypt 2, Netherlands 1

Semifinals

Wednesday, July 4
Cordoba: Ghana 2, Egypt 0
Buenos Aires: Argentina 5, Paraguay 0

Third place

Sunday, July 8
Buenos Aires: Egypt 1, Paraguay 0

Championship

Sunday, July 8
Buenos Aires: Argentina 3, Ghana 0