World Cup  Women's World CupWomen's World Cup

ESPN

2002 World Cup Standings

Standings by Group
(Site of match listed first; all times Eastern)
Group A | Group B | Group C | Group DGroup EGroup FGroup GGroup H
Second Round | Quarterfinals | Semifinals | Third placeChampionship

Tiebreaking procedures
** - Group winner
* - Advanced to second round
x - eliminated from advancement


First Round

Group A France
France
web site
Senegal
Senegal
Uruguay
Uruguay
Denmark
Denmark
web site

Nation W L T Pts GF GA
**-Denmark 2 0 1 6 5 2
*-Senegal 1 0 2 5 5 4
x-Uruguay 0 1 2 2 4 5
x-France 0 2 1 1 0 3

Schedule (in South Korea)

Friday, May 31
Seoul: Senegal 1, France 0

Saturday, June 1
Ulsan: Denmark 2, Uruguay 1

Thursday, June 6
Taegu: Denmark 1, Senegal 1
Pusan: France 0, Uruguay 0

Tuesday, June 11
Inchon: Denmark 2, France 0
Suwon: Senegal 3, Uruguay 3

Group B Spain
Spain
web site
Paraguay
Paraguay
web site
Slovenia
Slovenia
web site
South Africa
South Africa
web site

Nation W L T Pts GF GA
**-Spain 3 0 0 9 9 4
*-Paraguay 1 1 1 4 6 6
x-South Africa 1 1 1 4 5 5
x-Slovenia 0 3 0 0 2 7

Schedule (in South Korea)

Sunday, June 2
Pusan: Paraguay 2, South Africa 2.
Kwangju: Spain 3, Slovenia 1

Friday, June 7
Chonju: Spain 3, Paraguay 1

Saturday, June 8
Daegu: South Africa 1, Slovenia 0

Wednesday, June 12
Seogwipo: Paraguay 3, Slovenia 1
Daejon: Spain 3, South Africa 2

Group C
Brazil
web site

Turkey
web site

Costa Rica
web site

China
web site

Nation W L T Pts GF GA
**-Brazil 3 0 0 9 11 3
*-Turkey 1 1 1 4 5 3
x-Costa Rica 1 1 1 4 5 6
x-China 0 3 0 0 0 9

Schedule (in South Korea)

Monday, June 3
Ulsan: Brazil 2, Turkey 1

Tuesday, June 4
Kwangju: Costa Rica 2, China 0

Saturday, June 8
Seogwipo: Brazil 4, China 0

Sunday, June 9
Inchon: Costa Rica 1, Turkey 1

Thursday, June 13
Suwon: Costa Rica vs. Brazil, 2:30 a.m.
Seoul: Turkey vs. China, 2:30 a.m.

Group D
Portugal
web site

United States
web site

Poland
web site

South Korea
web site

Nation W L T Pts GF GA
**-South Korea 2 0 1 7 4 1
*-United States 1 1 1 4 5 6
x-Portugal 1 2 0 3 6 4
x-Poland 1 2 0 3 3 7

Schedule (in South Korea)

Tuesday, June 4
Pusan: South Korea 2, Poland 0

Wednesday, June 5
Suwon: United States 3, Portugal 2

Monday, June 10
Daegu: South Korea 1, United States 1
Chonju: Portugal 4, Poland 0

Friday, June 14
Daejon: Poland 3, United States 1
Inchon: South Korea 1, Portugal 0

Group E
Germany
web site

Cameroon
web site

Ireland
web site

Saudi Arabia

Nation W L T Pts GF GA
**-Germany 1 0 2 5 9 1
*-Ireland 1 0 2 5 4 2
x-Cameroon 1 0 2 5 2 1
x-Saudi Arabia 0 3 0 0 0 11

Schedule (in Japan)

Saturday, June 1
Niigata: Ireland 1, Cameroon 1
Sapporo: Germany 8, Saudi Arabia 0

Wednesday, June 5
Ibaraki: Germany 1, Ireland 1

Thursday, June 6
Saitama: Cameroon 1, Saudi Arabia 0

Tuesday, June 11
Shizuoka: Cameroon 0, Germany 0
Yokohama: Ireland 2, Saudi Arabia 0

Group F
Argentina
web site

England
web site

Nigeria
web site

Sweden
web site

Nation W L T Pts GF GA
**-Sweden 1 0 2 5 4 3
*-England 1 0 2 5 2 1
x-Argentina 1 1 1 4 2 2
x-Nigeria 0 2 1 1 1 3

Schedule (in Japan)

Sunday, June 2
Ibaraki: Argentina 1, Nigeria 0
Saitama: England 1, Sweden 1

Friday, June 7
Kobe: Sweden 2, Nigeria 1
Sapporo: England 1, Argentina 0

Wednesday, June 12
Osaka: Nigeria 0, England 0
Miyaki: Sweden 1, Argentina 1

Group G
Italy
web site

Croatia
web site

Ecuador
web site

Mexico
web site

Nation W L T Pts GF GA
**-Mexico 2 0 1 7 4 2
*-Italy 1 1 1 4 4 3
x-Croatia 1 2 0 3 2 3
x-Ecuador 1 2 0 3 2 4

Schedule (in Japan)

Monday, June 3
Niigata: Mexico 1, Croatia 0
Sapporo: Italy 2, Ecuador 0

Saturday, June 8
Ibaraki: Croatia 2, Italy 1

Sunday, June 9
Miyaki: Mexico 2, Ecuador 1

Thursday, June 13
Yokohama: Ecuador 1, Croatia 0
Oita: Mexico 1, Italy 1

Group H
Japan
web site

Russia
web site

Belgium
web site

Tunisia
web site

Nation W L T Pts GF GA
**-Japan 2 0 1 7 5 2
*-Belgium 1 0 2 5 6 5
x-Russia 1 2 0 3 4 4
x-Tunisia 0 2 1 1 1 5

Schedule (in Japan)

Tuesday, June 4
Saitama: Japan 2, Belgium 2

Wednesday, June 5
Kobe: Russia 2, Tunisia 0

Sunday, June 9
Yokohama: Japan 1, Russia 0

Monday, June 10
Oita: Tunisia 1, Belgium 1

Friday, June 14
Shizuoka: Belgium 3, Russia 2
Osaka: Japan 2, Tunisia 0


Round of 16

Saturday, June 15
1. Seogwipo, South Korea: Germany 1, Paraguay 0
2. Niigata, Japan: England 3, Denmark 0

Sunday, June 16
3. Oita, Japan: Senegal 2, Sweden 1 (OT)
4. Suwon, South Korea: Spain 1, Ireland 1 (2OT - Spain advances 3-2 on penalty kicks)

Monday, June 17
5. Jeonju, South Korea: United States 2, Mexico 0
6. Kobe, Japan: Brazil 2, Belgium 0

Tuesday, June 18
7. Miyagi, Japan: Turkey 2, Japan 1
8. Daejeon, South Korea: South Korea 2, Italy 1 (2OT)

Quarterfinals

Friday, June 21
9. Shizuoka, Japan: Brazil 2, England 1
10. Ulsan, South Korea: Germany 1, United States 0

Saturday, June 22
11. Gwangju, South Korea: Spain 0, South Korea 0 (South Korea advances 5-3 on penalty kicks)
12. Osaka, Japan: Turkey 1, Senegal 0

Semifinals

Tuesday, June 25
Seoul: Germany 1, South Korea 0

Wednesday, June 26
Saitama, Japan: Brazil 1, Turkey 0

Third place

Saturday, June 29
Daegu, South Korea: Turkey 3, South Korea 2

Championship

Sunday, June 30
Yokohama, Japan: Brazil 2, Germany 0

©Copyright 2002 SoccerTimes.com. All Rights Reserved