World Cup  World Cup television scheduleWorld CupWorld Cup

Second round schedule

Quarterfinals schedule

Semifinals schedule

Finals schedule

Jerry Langdon's team-by-team capsules

World Cup schedule, results

World Cup group standings

World Cup team rosters

France 98 TV schedule

(All times Eastern; first 30 minutes of the listed ESPN and ESPN2 times are for pre-game shows)

ESPN will show "Outside the Lines," a one-hour special on the U.S. national team, starting at 7:30 p.m. Tuesday, June 9, 1998. Production began last September.

First round

Wednesday, June 10
ESPN, Univision:Brazil 2, Scotland 1 (Group A)
ESPN, Univision:Morocco 2, Norway 2 (Group A)

Thursday, June 11
ESPN, Univision:Italy 2, Chile 2 (Group B)
ESPN2, Univision:Cameroon 1, Austria 1 (Group B)

Friday, June 12
ESPN2, Univision: Paraguay 0, Bulgaria 0 (Group D)
ESPN2, Univision: Denmark 1, Saudi Arabia 0 (Group C)
ESPN2, Univision: France 3, South Africa 0 (Group C)

Saturday, June 13
ESPN2, Univision: Nigeria 3, Spain 2 (Group D)
ESPN2, Univision: Mexico 3, South Korea 1 (Group E)
ABC, Univision: Netherlands 0, Belgium 0 (Group E)

Sunday, June 14
ESPN, Univision: Argentina 1, Japan 0 (Group H)
ESPN2, Univision: Yugoslavia 1, Iran 0 (Group F)
ABC, Univision: Croatia 3, Jamaica 1 (Group H)

Monday, June 15
ESPN2, Univision: England 2, Tunisia 0 (Group G)
ESPN, Univision: Romania 1, Colombia 0 (Group G)
ABC, Univision: Germany 2, United States 0 (Group F)

Tuesday, June 16
ESPN2, Univision: Scotland 1, Norway 1 (Group A)
ESPN, Univision: Brazil 3, Morocco 0 (Group A)

Wednesday, June 17
ESPN, Univision: Chile 1, Austria 1 (Group B)
ESPN, Univision: Italy 3, Cameroon 0 (Group B)

Thursday, June 18
ESPN2, Univision: South Africa 1, Denmark 1 (Group C)
ESPN, Univision: France 4, Saudi Arabia 0 (Group C)

Friday, June 19
ESPN2, Univision: Nigeria 1, Bulgaria 0 (Group D)
ESPN, Univision: Spain 0, Paraguay 0 (Group D)

Saturday, June 20
ESPN2, Univision: Croatia 1, Japan 0 (Group H)
ESPN, Univision: Belgium 2, Mexico 2 (Group E)
ABC, Univision: Netherlands 5, South Korea 0 (Group E)

Sunday, June 21
ESPN, Univision: Germany 2, Yugoslavia 2 (Group F)
ESPN2, Univision: Argentina 5, Jamaica 0 (Group H)
ABC, Univision: Iran 2, United States 1 (Group F)

Monday, June 22
ESPN, Univision: Colombia 1, Tunisia 0 (Group G)
ESPN, Univision: Romania 2, England 1 (Group G)

Tuesday, June 23
ESPN, Univision: Chile 1, Cameroon 1 (Group B)
ESPN2, Univision (tape delay): Italy 2, Austria 1 (Group B)
ESPN, Univision: Norway 2, Brazil 1 (Group A)
ESPN2, Univision (tape delay): Morocco 3, Scotland 0 (Group A)

Wednesday, June 24
ESPN, Univision: France 2, Denmark 1 (Group C)
ESPN2, Univision (tape delay): South Africa 2, Saudi Arabia 2 (Group C)
ESPN, Univision: Spain 6, Bulgaria 1 (Group D)
ESPN2, Univision (tape delay): Paraguay 3, Nigeria 1 (Group D)

Thursday, June 25
ESPN, Univision: Netherlands 2, Mexico 2 (Group E)
ESPN2, Univision (tape delay): Belgium 1, South Korea 1 (Group E)
ESPN, Univision (tape delay): Germany 2, Iran 0 (Group F)
ABC, Univision: Yugoslavia 1, United States 0 (Group F)

Friday, June 26
ESPN, Univision (tape delay): Jamaica 2, Japan 1 (Group H)
ESPN2, Univision: Argentina 1, Croatia 0 (Group H), 9:30 a.m.
ESPN, Univision: England 2, Colombia 0 (Group G), 2:30 p.m.
ESPN2, Univision (tape delay): Romania 1, Tunisia 1 (Group G), 2:30 p.m.

Second round

Saturday, June 27
Game 2 -- ESPN2, Univision: Italy 1, Norway 0
Game 1 -- ABC, Univision: Brazil 4, Chile 1

Sunday, June 28
Game 3 -- ABC, Univision:
France 1, Paraguay 0 (2 OT)
Game 4 -- ABC, Univision: Denmark 4, Nigeria 1

Monday, June 29
Game 6 -- ESPN, Univision: Germany 2, Mexico 1
Game 5 -- ESPN, Univision: The Netherlands 2, Yugoslavia 1

Tuesday, June 30
Game 7 -- ESPN, Univision: Croatia 1, Romania 0
Game 8 -- ESPN, Univision: Argentina 2, England 2 (Argentina wins on penalty kicks 4-3)

Quarterfinals

Friday, July 3
Match B -- ESPN2, Univision: France 0, Italy 0 (France wins on penalty kicks 4-3)
Match A -- ABC, Univision: Brazil 3, Denmark 2

Saturday, July 4
Match C -- ABC, Univision: The Netherlands 2, Argentina 1
Croatia 3, Germany 0

Semifinals

Tuesday, July 7
ESPN, Univision: Brazil 1, The Netherlands 1 (Brazil wins on penalty kicks 4-2)

Wednesday, July 8
ESPN, Univision: France 2, Croatia 1

Third place match

Saturday, July 11
ABC, Univision: Croatia 2, The Netherlands 1

Championship

Sunday, July 12
ABC, Univision: France 3, Brazil 0